Pon. - Czw. 15.00 - 19.00
 
Stomatologia dziecięca Kraków! Leczenie stomatologiczne dzieci. Zapraszamy najmłodszych pacjentów do naszego gabinetu.
 
stomatologia dziecięca
szczotkowanie zębów u dzieci
ząbkowanie u dzieci
pasta dla dzieci

Stomatologia Dziecięca


Bezpłatne leczenie w ramach umowy z NFZ

Zapraszamy do bezpłatnego leczenia dzieci (umowa z NFZ) w pełnym zakresie i bez kolejek do naszego drugiego gabinetu w Szpitalu MSWiA w Krakowie ul. Galla 25.
Dr Edyta Milewicz-Chołocińska, zaprasza dzieci i młodzież:

wtorki, czwartki: 14:00 - 17:00
piątki: 8:00 - 13:00

Więcej na temat bezpłatnego leczenia w ramach NFZ - czytaj TU

Pełnopłatne leczenie

Na leczenie pełnopłatne dzieci i młodzież zapraszamy do gabinetu przy ul. Madalińskiego 10:
poniedziałki 15:00 - 19:00
środy 15:00 - 19:00


Obowiązuje telefoniczna rezerwacja terminów!

Zęby mleczne - wszystko o zębach mlecznych

Zębów mlecznych jest 20 a stałych u dorosłego człowieka 32. Zęby mleczne są barwy białoniebieskiej lub białoszarawej. Korony tych zębów są mniejsze, niższe. Brzegi sieczne przednich zębów mlecznych przy wyrzynaniu są równe, nie mają falistości i guzków. Korzenie zębów są węższe i dłuższe w stosunku do wysokości koron. Maja cienką warstwę szkliwa o grubości jedynie 0,5 - 1,0 mm. Są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe. Żeby mleczne to zęby sieczne przyśrodkowe, zęby sieczne boczne, kły oraz pierwsze i drugie zęby trzonowe.

Konieczność utrzymania zębów mlecznych - dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

Zęby mleczne służą do żucia, co wpływa na rozwój kości i mięśni twarzy. Pomagają w uczeniu się mowy. Utrzymują prawidłową przestrzeń łuków zębowych do pełnego wzrostu zębów stałych, co zapobiega powstawaniu wag zgryzu w uzębieniu stałym.

Wyrzynanie zębów mlecznych - ząbkowanie

Zęby mleczne kształtują się z 20 zawiązków - 10 w szczęce i 10 w żuchwie. Jako pierwsze wyrzynają się przyśrodkowe i boczne siekacze, następnie pierwsze trzonowe i kły. Jako ostatnie drugie zęby trzonowe.

Kiedy wyrzynają się zęby mleczne?

Siekacze przyśrodkowe - 6-8 miesiąc
Siekacze boczne - 8 - 12 miesiąc
Kły - 16 - 20 miesiąc
Pierwsze zęby trzonowe - 12 - 16 miesiąc
Drugie zęby trzonowe - 20 - 39 miesiąc

Zęby mleczne - jak o nie dbać?

Jeszcze przed pokazaniem się pierwszych zębów należy przemywać dziąsła gazikiem namoczonym w letnim naparze z rumianka. Dobrze jest nawinąć gazik na palec wskazujący. Jest to też najprostszy sposób mycia pierwszych zębów mlecznych. Takie zabiegi stosowane w okresie ząbkowania zmniejszają swędzenie dziąseł co sprawia, ze maluchy są bardziej spokojne. Zabiegi te należy wykonywać delikatnie i regularnie. Szczoteczkę należy zastosować najwcześniej około 1 roku życia. Za pomocą szczoteczki czyścimy już obecne boczne zęby trzonowe, kontynuujemy również stosowanie gazika z rumiankiem. W tym okresie można pozwolić dziecku na samodzielne "zabawy" ze szczoteczką ale bez użycia pasty. Po ukończeniu pierwszego roku życia polecam dla moich pacjentów pastę Elmex dla dzieci z fluorem w opakowaniach 50 ml. Pastę tę można stosować do 6 roku życia Należy nakładać niewielką ilość pasty (ziarenko grochu)i najlepiej wetrzeć ją we włosie szczoteczki. Po szczotkowaniu resztki pasty zmywamy gazikiem namoczonym w letniej wodzie. To zmywanie gazikiem stosujemy do momentu kiedy dziecko nie nauczy się samodzielnie płukać ust. Od 7 roku życia polecam pastę Elmex Junior.

Jak szczotkować zęby?

Najlepiej u dzieci stosować technikę tzw. szorowania oraz technikę ruchów okrężnych. W pierwszej metodzie wykonuje się ruchy poziome a w drugiej okrężne - to tak jak szczoteczką chciałoby się namalować kółka. Poproś swojego dentystę aby pokazał Ci jak Twoje dziecko ma szczotkować zęby.

Kolorowe plomby w zębach mlecznych

Proponujemy dla naszych najmłodszych pacjentów kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych - Twinky Star. Dzieci mogą wybrać kolor swojej plomby do zęba mlecznego z pośród 7 kolorów: złoty, srebrny, niebieski, różowy, zielony, pomarańczowy i cytrynowy.

Zapraszamy do naszego gabinetu - specjalizujemy się w stomatologii dziecięcej. Twój dentysta dziecięcy zaprasza!

 
 
Projektowanie stron www